Universitat de Lleida - Institut de Desenvolupament Social i Territorial (INDEST)

L’INDEST és integrat per 27 grups de recerca i el seu corresponent personal d’investigació, una Càtedra UNESCO UdL i un Observatori de Política Agroalimentària

Grups de recerca adscrits

Art i Cultura d’Època Moderna (ACEM)

IP: Joaquim Company Climent

Gemma Avinyó Fontanet, Mª Dolores González Martínez, Alberto Luque Pendón, Josefina Planas Badenas, Isidro Puig Sanchis, Iván Rega Castro, Miquel Ángel Herrero Cortell

Avaluació Econòmica i Comercial de la Tecnologia i la Innovació (AECTI) 

IP: Maria Pilar Cos Sánchez

Natalia Aldaz Ibañez, Blanca Escardibul Ferra, José Sebastián Millan Gómez, Maria Margarita Moltó Aribau

Canvis i continuïtats en l’Hàbitat i en l’ús del Territori en Èpoques de Transició, des de l’Edat Mitjana fins a l’actualitat. Anàlisi del Paisatge i Societat (PAHISOC)

IP: Jordi Bolòs Masclans

Gabriel Ramon Molins, Imma Sànchez Boira, Enric Vicedo Rius

Caracteritzant les Empreses Rendibles: Empresa Familiar i Empresa Emprenedora (CARENFA)

IP: José Luis Gallizo Larraz

Jordi Moreno Gené, Xavier Sabi Marcano, Ramon Saladrigues Solé, Laura Sánchez Pulido, Anna Tena Tarruella, Anna Maria Vendrell Vilanova, Manel Plana Farran, Begonya Arias Terés

Cercle de Lingüística Aplicada (CLA)

IP: Enric Llurda Giménez

Lourdes Armengol Castells, David Block Allen, Josep Maria Cots Caimons, Lídia Gallego Balsà, Montserrat Irun Chavarria, Àngels Llanes Baró, Guzman Mancho Barés, Francisco Javier Martin Rubio, Sònia Mas Alcolea, Vasilisca Mocanu, Maria Sabaté Dalmau, Helena Torres Purroy

Competències, Tecnologia, Educació i Societat (COMPETECS)

IP: Xavier Carrera Farran

Enric Brescó Baigés, Josep M. Cereza Zorilla, Jordi L. Coiduras Rodriguez, Juan Francisco De La Fuente, Sofia Isus Barado, Carles Alsinet i Mora, Cristina Torrelles Nadal, Maria Pau Cornadó Teixidó

Dedal-Lit

IP: Núria Casado Gual

Emma Domínguez Rue, Nuria Mina Riera, Maricel Oró Piqueras, Ieva Stoncikaite, Brian James Worsfold James

Didàctica de la Història, la Geografia i altres Ciències Socials (DHIGECS)

IP: Nayra Llonch Molina

Quim Bonastra Tolós, Enric Falguera García, Mireia Farrero i Oliva, Glòria Jové Moncús, Montserrat Nòria Jové

Equip de Desenvolupament Organitzacional-UdL (EDO-UdL)

IP: Isabel Del Arco Bravo

Francisco Anton Alaminos Fernandez, Ramon Camats Guàrdia, Òscar Flores Alarcia, Joan Segura Torres, Blanca Patricia Silva Garcia

Grup d’Estudis de la Cultura i les Identitats a l’Europa Contemporània (GECIEC)

IP: Joaquim Capdevila i Capdevila

Miquel Pueyo i París, Antonieta Jarne Mòdol, Mariona Visa Barbosa, Jorge Nieto Ferrando, Teresa Serés Seuma, Isabel Santaulària Capdevila, Yolanda Jiménez Sesé, Albert Royo Campo

Grups d’Estudis Societat, Salut, Educació i Cultura (GESEC)

IP: Fidel Molina Luque

Dolors Mayoral Arqué, Adelina Miró Miró, Lluis Samper Rasero, Francisca Sanvicen Torne, Jordi Soldevila Roig, Joan Antonio Tahull Fort, Teresa Torres Gonzalez, Eva Barallat Gimeno, Joan Blanco Blanco, Montserrat Gea Sánchez, Jordi Martínez Soldevila, Laura Otero García, Judith Roca Llobet, Francesc Josep Rubí Carnacea, Francesc Valenzuela Pascual, Jorge Soler González

Grup Interdisciplinar d’Estudis de Desenvolupament i Multiculturalitat (GIEDEM)

IP: Víctor Bretón Solo de Zaldívar

Francisco García Pascual, Antonio Maria Jové Montañola, Manel López Esteve, Juan Antonio Pallares Gomez, Antoni de P. Pasola Tejedor, Maria José Vilalta Escobar, Javier Martínez Sastre

Grup d’Investigació Social i Educativa de l’Activitat Física i l’Esport (GISEAFE INEFC Lleida)

IP: Estela Inés Farías Torbidoni

Andreu Camps i Povill, Vicente Javaloyes Sanchis, Jordi Seguí Urbandeja, Maria Isabel Cuadrado Santañes, Núria Pol Vilagrasa

Grup de Recerca en Mediació Lingüística (GIML)

IP: Neus Vila Rubio

Yolanda Capdevila Tomàs, Montserrat Casanovas Català, Marta Giné Janer, Rosa Ma. Mateu Serra, Anna Ma. Serrano Gimenez

Grup de Recerca Anàlisi Social i Educativa (GRASE)

IP: Jordi Garreta Bochaca

Rafael Allepuz Capdevila, Olga Bernad Cavero, Jordi Domingo Coll, Joan Pere Enciso Rodríguez, Maria Farré Perdiguer, Manel Garriga Bosch, Juan Agustín González Rodríguez, Francesc Josep Guillem Crespo, Miriam Iglesias Quintillá, Francesc Jové Vila, Ramón Manuel Julià Traveria, Mariona Lladonosa Latorre, Núria Llevot Calvet, Maria Paz López Teulón, Mònica Macià Bordalva, Anna Mata Romeu, Diego Mateo González, Francisco Javier Miranda Ruche, Carme Molet Chicot, Xavier Pelegrí Viñana, Maria Pilar Quejido Molinero, Teresa Torres Solé, Kakouvi Teté, Mercè Sala Ríos

Grup de Recerca en Arqueologia, Prehistòria i Història Antiga (GRAPHA)

IP: M. Núria Rafel Fontanals

Natalia Alonso Martínez, Emili Junyent Sànchez, Joan Bernal Capdevila, Joan López Melción, Natalia Salazar Ortiz

Grup de Recerca En Jocs Esportius (GREJE INEFC Lleida)

IP: Pere Lavega Burgués

Pablo Aires Araujo, Antoni Costes Rodríguez, Conxita Duran Delgado, Gerard Lasierra Aguilá, Enric Ormo Rives, Rosa Rodríguez Arregi, Cristòfol Salas Santandreu, Jorge Serna Bardavío, Unai Saéz de Ocáriz Granja, Verónica Muñoz Arroyave, Queralt Prat Ambròs, Aaron Rillo Albert, Sabrine Damian, Rafael Angel Luchoro Parrilla

Grup de Recerca Intervencions Socioeducatives amb Infància i la Joventut (UB-UdL) (GRISIJ)

IP: M. Àngels Balsells Bailón

María Asunción Estrada Roca, Clara Sanz Font, Eduard Vaquero Tió, Laura Fernández Rodrigo, Alicia Navajas Hurtado

Grup de Recerca en Orientació Psicopedagògica (UdL / UB) (GROP)

IP: Gemma Filella Giu

Maria Jesús Agulló Morera, Ramona Ribes Castells, Pilar Rueda Carcelén, Agnès Ros Morente

Grup de Recerca en Turisme, Economia Social i del Coneixement (GRTESC)

IP: Eduard M. Cristóbal Fransi

Jaume Codina Mejón, Natàlia Daries Ramón, Eva Martín Fuentes, Yolanda Montegut Salla

Literatura Popular Francesa i Cultura Mediàtica Enfront del Fenomen Poètic (LIPOFRANCUMEPOE)

IP: Àngels Santa Bañeres

M. Carme Figuerola Cabrol, Xavier Burrial Sancho, Montserrat Parra Albà, Jaume Pont Ibañez, Pere Solà Solé, Cristina Solé Castells, Francisco Tovar Blanco

Moviment Humà (MH)

IP: Joaquim Reverter Masià

José Manuel Alonso Martínez, Pere Blanco Felip, Vicenç Josep Hernandez Gonzalez, Ma. Carme Jové Deltell, Sebastià Mas Alòs

Observatori de Política Agroalimentària

Oficina de Llengua i Literatura de Ponent i del Pirineu (OLLPP)

IP: Ramon Sistac Vicén

Ma. Salomé Ribes Amoros, Jordi Suïls Subirà, Albert Turull Rubinat

Plurilingüisme i Educació (PIE)

IP: Àngel Huguet Canalís

Maria Adelina Ianos, Judit Janés Carulla, Cecilio Lapresta Rey, Cristina Petreñas Caballero, Carmen Valentina Poalelungi, Simona Popa, Ester Caballé Morera, Clara Maria Sansó Galiay

Sistema de Justícia Penal (SJP)

IP: Josep Maria Tamarit Sumalla

Ariadna Boldú Pedro, Ramon García Albero, Daniel Ibars Velasco, Alejandra Pujols Pérez, Marc Salat Paisal, Mercedes Serrano Masip, Carolina Villacampa Estiarte

Territori i societat

IP: Jordi Martí Henneberg

Laura Aguilar Ortiz, Ignasi Aldomà Buixadé, Pilar Alonso Logroño, Carme Bellet Sanfeliu, Pedro Fraile Pérez de Mendiguren, Joan Ganau Casas, Jorge Solanas Jiménez, Daniel Paül Agustí

Investigadors i investigadores a títol individual

Representant del grup d’investigadors a títol individual a la Junta de Govern de l’INDEST: Gloria Vázquez Garcia (Departament d’Anglès i Lingüística)

Anna Soldevila Benet (Departament de Pedagogia i Psicologia), Berta Ferrer Rossell (Departament d’Administració i Empreses), Carles Enric Florensa Tomàs (Departament de Dret Privat), Conxita Mir Curcó (Departament d’Història), Estela Mariné Roig (Departament d’Administració d’Empreses i Gestió Econòmica dels Recursos Naturals), Francesc Xavier Terrado Pablo (Departament de Filologia Clàssica, Francesca i Hispànica), Gloria Vázquez Garcia (Departament d’Anglès i Lingüística), Joan Busqueta Riu (Departament d’Història), Josep Antoni Clua Serena (Departament de Filologia Clàssica, Francesa i Hispànica), Laura Bergés Saura (Departament de Filologia Catalana i Comunicació), Màrius Bernadó Tarragona (Departament d’Història de l’Art i Història Social), Moisés Selfa Sastre (Departament de Didàctiques específiques), Montserrat Guerrero Llados (Servei Cientificotècnic de Cartografia i Sig [Ciències Socials]), Paloma de Barrón Arniches (Departament de Dret Privat), Rafael Manuel Mérida Jiménez (Departament de Filologia Clàssica, Francesa i Hispànica), Roberto Fernández Díaz (Departament d’Història de l’Art i Història Social)